Зима зі смаком: які продукти споконвіку заготовляли українці

Олеся Христич  |  Вівторок, 29 січня 2019, 08:38
Сьогодні заморськими делікатесами з екзотичних країн взимку не тільки на святковому, але й на буденному столі нікого не здивуєш. Будь-яку смакоту можна придбати в найближчому магазині. Але так було не завжди.
Зима зі смаком: які продукти споконвіку заготовляли українці

Ще кілька століть тому все, на що можна було розраховувати, — це дари природи. Тому українці завбачливо заготовляли сезонні продукти і проводили зиму зі смаком навіть в давнину. Певною мірою ця традиція зберігається й донині.

Для приготування страв і напоїв високої якості найкраще підходять сезонні продукти. З давніх-давен люди намагалися максимально зберегти їх корисні властивості на цілий рік. Для цього консервували фрукти і овочі, заготовляли мед, сушили гриби і ягоди, збирали різнотрав'я.

Дари степів

Підготовка до зими починалися ще навесні, коли зеленіли перші соковиті трави. Чебрець, степова шавлія, буркун та інші — щедрі українські степи завжди були багатими на запашні подарунки. У сезон свіжі трави додавали до страв, заварювали з них ароматні чаї і, звичайно ж, в'язали невеликі «букетики» і підвішували їх сушитися на зиму. У холодні місяці такі запаси додавали нові відтінки смаку повсякденним стравам, робили витонченими і ароматними гарячі, зігріваючі напої і дарували п'янкі спогади про літо.

Сонячний мед

Бджільництво — одне з найдавніших ремесел українців. Тому такого смачного продукту в бочках завжди було вдосталь у кожному господарстві. Мед був чи не найсмачнішим інгредієнтом, адже в зимову пору залишалося мало інших солодощів для смакування. Його додавали до багатьох страв, а також виготовляли напої — на застіллях невід'ємним елементом гостинності була запашна медовуха.

Овочі, фрукти і ягоди

Раніше овочі, фрукти і ягоди переважно висушували — у такому вигляді вони довше зберігалися і не втрачали своїх корисних властивостей. Сушені яблука, груші, сливи смачні всім незалежно від віку і зараз. Звичайно, завдяки сучасним технологіям можна набагато швидше робити заготовки в сушарках, тоді як раніше для цього потрібно було кілька погожих сонячних днів, а в дощову пору виручали теплі печі.

Невід'ємною складовою багатьох національних страв були сушені і солоні гриби. Їх додавали в пироги, з них варили запашну юшку, яка часто були основою святкового столу, їх вживали і як закуску під час частувань. Сьогодні рецептів для грибних наїдків значно більше, проте традиційні способи збереження їх поживних властивостей лягли в основу сучасних технологій в харчовій промисловості.

Овочі переважно квасили. Сушили, формуючи довгі зв'язки, хіба що перець. У цих зв'язках його потім і зберігали, за необхідності зриваючи кілька стручків і додаючи до страв. Приперчену їжу здавна люблять українські чоловіки. Але не тільки їжу: Україна завжди славилася своєю перцівкою — настояною на перці горілкою, яку могла пити тільки дійсно сильна духом і тілом людина.

Симфонія смаків

Сучасні технології дають змогу в будь-який час насолоджуватися продуктами, які колись були суто сезонними. Немає необхідності витрачати час, готуючи запаси на зиму. Щоб у холодну пору року згадати гарячий смак літа, досить спробувати настоянку Nemiroff «Українська медова з перцем». У ній органічно поєдналися вікові традиції медоваріння, які лягли в основу унікального за своєю рецептурою напою із запашними травами. Пікантну гостроту настоянці додає перець чилі, який балансує солодкий присмак меду і відтіняє багатогранність різнотрав'я. Цей напій зберігає природні властивості натуральних інгредієнтів, які гармонійно доповнюють один одного і відрізняються унікальним автентичним смаком.

Гостинність українців завжди визначалася багатством і різноманітністю смаків натуральних продуктів. Сьогодні це мало змінилося — ми до сих пір цінуємо багатогранні і насичені смаки улюблених інгредієнтів: трав, меду, перцю... І традиційна настоянка «Українська медова з перцем» — чудовий спосіб отримати часточку смачного літа навіть в холодні і непогожі зимові дні.

comments powered by HyperComments