Патріотичний фестиваль, який не подобається команді міського голови Львова, відбудеться
Фестиваль унікальний тим, що заохочує молодь до плекання мистецької спадщини січових стрільців, вояків УГА, бійців ОУН та УПА, а також, що дуже важливо - до творення сучасного українського патріотичного мистецтва.
Міський голова Андрій Садовий та його команда мають з цього приводу власне міркування. Вони вважають, що місто необхідно «європеїзувати» (яке і без таких сумнівних експериментів якось століттями обходилося). А оця «неоєвропейськість» означає вихолощення у Львові українського патріотичного духу – того самого, за який Львів власне й шанують як прихильники, так і противники.
Цього року міські чиновники вирішили не фінансувати 14-й фестиваль «Сурми звитяги». Таке офіційне рішення конкурсної комісії з визначення кращих соціально-культурних проектів на 2013 рік за напрямком «Культура». Що ж, комісія може приймати будь-які ухвали. Як би не один важливий момент. Справа в тому, що члени комісії з нібито «своїм» рішенням ознайомились тільки з листа-відповіді управління культури міськради, який їм показали не хто інші, а члени оргкомітету фестивалю. І були доволі здивованні такою інформацією, оскільки під час презентації на комісії «Сурми звитяги» отримали чи не найкращі відгуки. Свій подив вони вирішили з тих чи інших міркувань залишити при собі, натомість люди, які від самих початків займалися організацією фестивалю, вирішили, що просто змовчати в такій ситуації львів’янам не личить.
Директор фестивалю «Сурми звитяги» Володимир Степанишин: «Все було погоджено, але через декілька місяців, на початку липня, прийшов лист, в якому повністю відмовили в отриманні фінансування, оскільки захід не добрав у рейтингу 0,1 бала (3,4 замість 3,5). Інших пояснень не було. Після того ми мали розмову і з секретарем конкурсної комісії Любомиром Зубачем і з керівником управління культури Іриною Подоляк, ніхто нам нічого не зміг пояснити. З цього ж приводу була зустріч із секретарем ради Василем Павлюком, який порадив подати апеляційного листа до конкурсної комісії».
Член журі фестивалю Юрій Антоняк: «Фестиваль «Сурми звитяги» є єдиним в Україні, головною вимогою для участі в якому є патріотична тематика пісень, віршів чи постановок. І єдиним дитячо-юнацьким фестивалем, який регулярно проходить вже 15 років. Цього року він буде 14-м, оскільки не проводився в 2004 році на загальноукраїнському рівні – всі наші друзі, які займалися від початку його організацією, тоді були активними учасниками Помаранчевої революції. Фестиваль триває протягом року і завершується гала-концертом в Львівському оперному театрі. Його учасники – молодь з різних областей Заходу та Сходу України. І рівень фестивалю є достатньо високий як для його статусу дитячо-юнацького. Вже багато років поспіль головою журі є Герой України, лауреат Шевченківської премії, композитор Мирослав Скорик. Що ж, наш фестиваль не витримав «чесної» конкуренції у міськраді. До речі, це вже не перший раз, коли місто відмовляється фінансувати захід, в той час, як обласна рада та адміністрація всіляко його підтримувала і підтримує. Очевидно, для управління культури Львівської міської ради патріотична пісня скоріше є недоліком, ніж перевагою, як і для, до прикладу, Дмитра Табачника. Ось що їх єднає. Думаю, він із задоволенням підписався б під фразами «патріотичність – не показник мистецької вартості» або «цікавить тільки патріотизм – тоді це просто не до культури», які лунали від нашого «культурного» чиновництва. Так, нас цікавить тільки патріотичне мистецтво, а не «відкати» для чиновників. Знайти спонсорські кошти на некомерційний дитячий фестиваль патріотичного мистецтва зараз практично не можливо. Але «Сурми звитяги» відбудуться і без міського бюджету, не вперше!».
Порадившись і зваживши всі обставини, організатори ухвалили принципове рішення: 14-й дитячо-юнацький фестиваль мистецтв «Сурми звитяги» таки справді відбудеться, не зважаючи на, м’яко кажучи, дивну алергію керівництва управління культури до патріотичного мистецтва. Цьогоріч складатиметься він традиційно з двох турів: місцевий відбірковий проходитиме у жовтні, а всеукраїнський – у Львові, 1-3 листопада. Завершиться фестиваль традиційним гала-концертом у Львівському оперному театрі 4 грудня. Кращих виконавців визначатимуть у таких номінаціях: «Солісти-вокалісти», «Вокальні та вокально-інструментальні ансамблі», «Хорові колективи, капели та ансамблі бандуристів», «Духові оркестри та інструментальні ансамблі», «Літературно-музичні композиції», «Художнє читання». Спільною вимогою для всіх номінацій була, є і залишатиметься патріотична спрямованість номерів – всупереч світогляду міських чиновників.