Шлезвізькі леви: між Гольштінією, Данією та Прусією

Ростислав Касьяненко, архівар (Мюнхен)  |  Субота, 4 січня 2025, 13:15
Сині леви (або леопарди) вдвох або втрьох у золотому щиті є традиційними гербовими тваринами прикордонного Шлезвігу на півострові Ютландія. Протягом століть він був предметом військових сперечань між Німеччиною (зокрема, герцогами Гольштейн-Готорпами) та Даньською Короною. Якщо остання називає свою частину остаточно розподіленої у 1920 році території Південною Ютландією, то німці за звичкою зовуть її по-старому — північним Шлезвігом.

Перший відомий зразок герба: печатка Еріка Абельсона, герцога Шлезвізького (пом. 1272).
Джерело: Anders Thiset: «Данські королівські печатки» ('Danske kongelige Sigiller', Copenhagen: C.A. Reitzel, 1917), ілюстрація Еммері Рондаля (1858-1914). 

 

На сучасному гербі даньського Шлезвіга або Південної Ютландії (дан. Sønderjylland або Slesvig) зображено двох історичних синіх левів у золотому щиті. Втім цей геральдичний символ колишнього герцогства Шлезвіг (спочатку данської провінції) свого часу став предметом суперечок між данцями та німцями.

Регіон був поділений між Німеччиною та Данією з 1920 року, тому цілком логічно, що сині шлезвізькі леви з'являються в офіційній геральдиці обох країн. Цей символ походить від національного герба Данії та датується ще серединою ХІІІ століття, вперше відомий із герба Еріка Абельсона, герцога Шлезвізького. Протягом століть на дизайні зображувалися як короновані, так і некороновані леви, які іноді супроводжувалися червоними листами латаття (або сердець), а використання геральдичних левів і леопардів змінювалося.

Найбільш поширеною версією в Данії була з відсутніми коронами і серцями, і вона використовувалася протягом кількох століть.

Геральдичний опис виглядає так: у долотому полі два сині леви, що проходять у червоному озброєнні (данці використовують зазвичай лише червоний язик, проте золоті пазурі).

Данія

Незмінний герб Шлезвіга представлений на гербі королівської родини Данії (див. праворуч). Символ розташований у верхньому правому куті з 1819 року, як зазначено королівським указом. Поточна версія була визначена королівським указом від 5 липня 1972 року.

Змінена форма символу використовувалася округом Південна Ютландія з 1980 року до розпуску округу 1 січня 2007 року. Графство спочатку хотіло використовувати історичний герб, але в офіційному дозволі було відмовлено, щоб уникнути плутанини як з королівським гербом, так і з гербом німецької федеральної землі Шлезвіг-Гольштейн. Ця модифікована версія показувала двох левів, які разом тримали данський вимпел (див. вище, по центру). На цей варіант геральдистів, певно, надихнула середньовічна печатка Еріка Померанського, на якій три леви разом тримають прапор Данії.

Німеччина

Герб Шлезвіг-Гольштейну (ліворуч) є поєднанням історичних знаків Гольштейну та дещо зміненої версії герба Шлезвіга. Цей символ використовувався сепаратистською німецькою адміністрацією двох герцогств під час Першої війни за Шлезвіг (1848–51) і зображувався на грошовій одиниці, випущеній цією адміністрацією. У цей час леви повернулися обличчям вліво.

Після Другої війни за Шлезвіг (1864) ця територія стала прусською провінцією, і символ було відновлено. З 1880-х років леви стоять обличчям праворуч. За легендою, цю зміну наказав Отто фон Бісмарк, який зазначив, що було «неввічливо» з боку шлезвізьких левів повертатися спиною до Гольштейну.

 


Ерік Померанський та його печатка (у центрі, реконструкція) и печатка Гергарда VI (1395, праворуч).

Шлезвізьких левів можна побачити на гербах міста Фленсбург (леопарди, праворуч), а також округів Шлезвіг-Фленсбург (ліворуч) і Рендсбург-Еккернферде (у центрі). Багато муніципальних гербів у німецькій частині Шлезвіга також використовують герби із зображенням двох левів або кольорів Шлезвіга, синього та жовтого.
 

comments powered by HyperComments