У Глиницях на Львівщині завершують реставрувати 200-літню дерев’яну церкву
Львівщина має найбільшу кількість архітектурних пам’яток серед інших областей України. На Львівщині налічують близько однієї тисячі дерев’яних храмів. Один із них завершують реставрувати у селі Глиниці на Яворівщині – наступного року цей храм святкуватиме 200-літній ювілей. Про це повідомляє прес-служба Львівської обласної державної адміністрації.
Дерев’яна церква у селі Глиниці збудована у лемківському стилі в 1821 році. Вона має віл посвяти – Святих Апостолів Петра і Павла і першу – Різдва Пресвятої Богородиці.
Як розповідає настоятель церкви отець Степан Грицан, святиня, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення, була сильно пошкоджена під час Другої світової війни. Місцеві майстри відновлювали храм, але на той час не мали якісної деревини і відповідно реставрація не була фаховою. З роками церква похилилась у західному напрямку, стіни бабинця прогнили до низу і деформувались.
Сам храм є унікальним за своїм стилем, а ще у ньому зберігся старовинний іконостас.
«Цей іконостас має понад двісті років, усі ікони зображені на дереві. На сьогодні він перебуває у задовільному стані, але реставрації теж потребує. Що цікаво, його, мабуть, перенесли з іншої церкви, бо помітні елементи, які використані з іншого іконостасу. А сам вигляд церкви притаманний лемківському стилю і в цьому теж її особливість», – розповів отець Степан Грицан.
Будівельники розпочали реставраційні роботи у 2017 році. Відтак, за гроші обласного бюджету (200 тис. грн.) і Краковецької селищної ради (600 тис. грн.), виконали перший етап реставраційних робіт.
«Тут здійснили протиаварійні роботи на куполі храму, відреставрували несучі конструкції центрального барабану і купола, розпочали реставрацію фасадів, відновили втрачені елементи хреста та виконали гідроізоляцію фундаменту.
У 2018 році виділили фінансування – понад 800 тисяч гривень з різних джерел. За ці кошти фахівці завершили реставрацію центрального куполу і повністю покрили його міддю, замінили підвалини, відреставрували вікна і двері та розпочали реставрацію несучих стін бабинця», – зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко.
Як розповіли підрядники, купол був в аварійному стані не лише як сам купол, але й основа, на яку він опирався, оскільки стіни прогнили і пішла деформація. Роботи здійснювалися поетапним методом, не розкриваючи усього храму. У першу чергу робили усе для того, щоб накрити храм, аби він не промокав.
У 2019 році для продовження реставраційних робіт передбачили мільйон гривень з обласного і місцевого бюджетів. Відтак, завершили реставрацію бабинця, накрили його міддю та розпочали реставрацію вівтарної частини храму.
«На цей рік для реставраційних робіт скерували близько двох мільйонів з місцевих бюджетів. З них 250 тисяч гривень – кошти Краковецької селищної рада. Станом на сьогодні завершують реставрацію вівтарної частини храму, наступного тижня покриватимуть піддашшя ґонтою», - додав Юрій Бучко.
Попри реставрацію святині, місцеві священники здійснюють там постійно богослужіння.
Нагадаємо, на порятунок і реставрацію старовинної архітектури на цей рік з обласного бюджету виділили 22 мільйони 200 тисяч гривень.