“П’ятий Харків” шукатимуть на Закарпатті: форум “СлободаКульт” розкаже, як не допустити “народних республік” методами культури
100 подій протягом двох тижнів (вхід на всі події – відкритий), близько 150 учасників та учасниць із різних регіонів і півтора року підготовки – так виглядає форум у цифрах.
Програми складені таким чином, щоб кожен та кожна знайшли для себе низку цікавих подій, говорять організаторки. Усього програм шість: Візуально-перфомативна, Музично-театральна, Літературно-дискусійна, Кінематографічна, Модна і, окремо, Дитяча.
Проект організовано благодійним фондом Dofa.Fund за підтримки МФ “Відродження”, Посольства США в Україні та Програми ґрантів Harald Binder Cultural Enterprises.
Чотири роки тому на Харківщині проросійські сили не змогли реалізувати донецько-луганський сценарій “народних республік”. На думку багатьох, однією з причин того, що “ХНР не пройшла” був потужний культурний спротив, розвинені громадські зв’язки та активна включеність регіону у загальноукраїнський культурний контекст.
Разом із тим, навколо Слобожанщини в цілому, й Харкова зокрема в Україні досі існують численні міфи та потужні стереотипи – розвінчати їх та налагодити сталі міжрегіональні зв’язки й культурний туризм і покликаний форум “СлободаКульт”.
Підготовка до форуму триває вже майже рік, а насправді і більше: її початком можна вважати форум “ГаліціяКульт”, під час якого восени 2016 Харків знайомили з культурою Галичини. Протягом 2017 року кураторська команда з Харкова та Ужгорода працювала як на Слобожанщині, так і на Закарпатті, налагоджуючи зв’язки та вивчаючи точки взаємного інтересу.
“Одна з ідей форуму – затягнути країну мережею, або, швидше, мереживом приватних стосунків і вражень людей одне від одного й від іншого регіону, дати їм можливість спільно створювати і спільно приймати культурний продукт. Коли ти пам’ятаєш, як у якомусь місті ти пила на вулиці вранішню каву і говорила з приємними людьми – воно (місто) стає частиною і твоєї приватної історії, ти вже так легко його не віддаси, – говорить керівниця проектів, співзасновниця Dofa.Fund Ольга Сагайдак. – Ми пропонуємо відвідувачам не просто “помилуватися мистецтвом”, ми їх мистецькими засобами провокуємо до розмови, обговорення – спільного, відмінного, цінного, небезпечного, минулого і майбутнього”.
Форум представляє не лише Харків, а й увесь регіон в цілому: Харківську область, частини Сумщини, Луганщини та Донеччини, нагадуючи українцям, що таке Слобожанщина та які її соціокультурні особливості.
“Окрім того, що регіони мало знають одне про одного, вони мало знають і про себе самих, навіть не пам’ятають точно, де їхні історичні межі, – говорить кураторка Літературно-дискусійної програми форуму Тетяна Пилипчук. – У більшості наших міст є проблема чіткої самоідентифікації, концепції міста. Подекуди щоб зрозуміти себе – варто спробувати розповісти про себе.
Концептуально форум багато в чому побудований навколо ідеї пошуку “П’ятого Харкова”, сформульованої ще минулого сторіччя Юрієм Шевельовим. Розповідаючи про себе закарпатцям та іншій Україні, ми більше зрозуміємо, який Харків, яку Слобожанщину ми прагнемо будувати”.
В Україні, говорить координаторка проекту Юлія Грубріна, культурний туризм розвинений дуже слабко: “Люди добре розуміють, для чого їхати в регіони, де є гори чи море, для чого – в столицю. А питаєш: “Як часто ви буваєте у Харкові?” – і людина дивується: “А для чого?”. Але ж туризм – це не лише природа та архітектура. Це ще події, люди та інституції. Ми хочемо привчити українців їздити Україною”.
Команда проекту на власному досвіді переконалася: одна з проблем слабкого взаємозв’язку між регіонами – транспортне сполучення. А ще – слабка увага національних ЗМІ до регіональних культурних подій та явищ.
Ольга Сагайдак розповідає, що на відкритті форуму будуть голови Харківської та Закарпатської ОДА і міністр культури Євген Нищук. Переконана – для них також важливими є питання і транспортного, й інформаційного сполучення регіонів, а, отже, форум зможе привернути увагу й до цих питань.
“Це вже четвертий форум, який ми робимо задля знайомства України – з Україною, – говорить Ольга. – Ми намагаємося створити підѓрунтя для появи культурної політики держави, яка б базувалася на цінності людського різноманіття, не просто на збереженні спадщини – а на заохоченні інновацій. Держава повинна системно підтримувати культурні інституції різних форм (державні та недержавні). Два “ДонКульти” (у Києві та Львові) та “ГаліціяКульт” (у Харкові) показали нам, як усе це працює: чим більше люди знають один про одного – тим менше застережень і тим більше прагнення співпраці”.
Принциповим завданням команди форуму було створити широку дитячу програму. Тут є і родинний “СковородаФест”, присвячений “філософу серця й доріг” Григорію Сковороді, й інноваційні “Наукові пікніки”, і справжні кураторські екскурсії для глядачів 5-7 років, вистава, створена дітьми з Мукачева і режисерами з Харкова й багато іншого.
“Форум роблять люди натхненні і трохи романтичні, але не наївні, – говорить координаторка дитячої програми Ірина Магдиш. – Навряд чи ми поміняємо кардинально світогляд дорослих глядачів-учасників. Натомість, працюючи з дітьми, ми маємо шанс залити кілька відер цементу в фундамент, який не дасть цій країні роз'їхатися по швах. Цій країні аж горить як потрібна система освіти (від початкової до вищої) в сфері культури і мистецтв, яка навчить критично мислити і закладе основи емоційного інтелекту”
Кураторками й кураторами програм форуму стали:
Візуально-перфомативна – Тетяна Тумасян (Харківська муніципальна галерея та галерея VovaTanya), Наталя Іванова (ЄрміловЦентр), Настя Леонова й Борис Філоненко (галерея Come In), Оксана Баршинова і Дмитро Голець (Національний художній музей, Київ);
Літературно-дискусійна – Тетяна Пилипчук (Літературний Музей), консультантка – Іванна Скиба-Якубова (PR-аѓенці “Bagels & Letters”),
Музично-театральна – Світлана Олешко, Місько Барбара (театр “Арабески”),
Кінематографічна – Оксана Коклонська (Academy of Visual Arts Kharkiv),
Дитяча – Ірина Магдиш,
Модна – Зоя Звиняцківська.