Причиною піднесення пруських герцогів до королів є повстання Б.Хмельницого
Про це заявив прикро відомий Олексій Арестович, відповідаючи на питання журналіста Василя Голованова, чи є зв'язок між нинішньою і попередніми війнами в Європі.
Проводячи зв'язок між історичними паралелями, він наголосив, що кожна з пан'європейських війн, починаючи з Тридцятирічної (1618-1648) є продовженням попередніх.
"Що я маю на увазі. Пруссія, яка згодом стала основою Німецької держави, тоді була відносно невеликим державним утворенням, схожим на нинішню Молдову. Тобто одним з численних територіальних утворень (їх було близько 400) тодішньої Німеччини, яка представляла собою "клаптикову ковдру". Тобто слабким і відверто периферійним гравцем — центром німецького католицького світу швидше мала б стати Баварія або Австрія. І раптом щось відбувається, і герцогство Прусське, васал Польського королівства, отримує автономію, а курфюрст Бранденбурзький Фрідріх III у 1701 році стає першим Прусським Королем Фрідріхом І. Що лежить в основі цих подій? Як пояснює підпис до однієї з картин першого прусського короля у берлінському палаці Шарлоттенбург, це було повстання Богдана Хмельницького. Воно настільки ослабило Річ Посполиту, що їй було не до боротьби з прусськими герцогами. Таким чином, Пруссія, як і нинішня Німеччина, у багатьох аспектах зобов'язана Україні і в значній мірі — повстанню Хмельницького. Саме воно стало причиною подальшого піднесення Пруссії на чолі з Фрідріхом ІІ — старим Фріцом. Після цього історія пішла іншим шляхом, що і призвело Європу до І та ІІ Світових воєн. Це — щодо історичних паралелей", — резюмував він.
Історична довідка
Тридцятирічна війна (нім. Dreißigjähriger Krieg; англ. Thirty Years War) — перша загальноєвропейська війна у 1618-1648 роках між союзом католицьких і коаліцією протестантських держав [1]. До союзу входили Священна Римська імперія та Іспанія, очолювані імператорською династією Габсбургів, а також німецькі князівства Католицької Ліги (переважно західні та південні: Баварія, Кельн), італійські міста-держави, Португалія. В антигабсбурзькій коаліції перебували протестантські німецькі князівства (переважно східні та північні: Саксонія, Бранденбург-Пруссія, Пфальц, Брауншвейг-Люнебург), Нідерланди, Данія-Норвегія, Англія, Шотландія, Швеція, до яких 1635 року приєдналася католицька Франція. Католицький союз підтримували Римська курія та Річ Посполита, включно з українськими козаками [2][3]. Протестантській коаліції допомагали Османська імперія та Московське царство. Причинами війни стало католицько-протестантське релігійне протистояння (Протестантська унія 1608, Католицька ліга 1609), конфлікт між імператором та удільними німецькими князями, національно-визвольні рухи в землях Габсбургів (Чехія, Угорщина, Нідерланди), стара боротьба за домінування в Європі між Австрією (Габсбургами) та Францією (Бурбонами). Безпосереднім приводом війни стало чеське повстання. Тридцятилітню війну поділяють на чотири періоди: чесько-пфальцький (1618-1625), данський (1626-1629), шведський (1630-1635), франко-шведський (1636-1648).
Герцогство Пруссія (лат. Ducatus Prussiae; нім. Herzogtum Preußen) — у 1525-1701 рр. німецька монархічна держава на території Східної Пруссії (столиця: Кьоніґсберґ [4] або Королевець-Прусський[5]). Очолювалася прусськими герцогами. Заснована останнім великим магістром Тевтонського ордену Альбрехтом з роду Гогенцоллернів [6], який перетворив католицьку Орденську державу на секуляризоване лютеранське герцогство [7]. До 1657 року перебувала у васальній залежності від Польщі, була леном польських королів. З 1618 року, внаслідок вигасання лінії Альбрехта, перейшла до бранденбурзьких маркграфів і курфюрстів Священної Римської імперії з дому Гогенцоллернів, які стали носити титул прусських герцогів. У персональній унії з маркграфством Бранденбургу складала федерацію Бранденбург-Пруссія. 1701 року, за правління останнього герцога Фрідріха III перетворена на королівство Пруссія.
Королівство Польське (лат. Regnum Poloniae, пол. Królestwo Polskie) — польська середньовічна і ранньомодерна монархія утворена ще у 1025 році. Після укладення Люблінської унії під назвою Коро́на Королі́вства По́льського (пол. Korona Królestwa Polskiego, лат. Corona Regni Poloniae, скорочено — Корона) у 1569 році стало однією з двох частин федеративної держави — Речі Посполитої Обох Народів [8]. За умовами унії, що стала результатом династичного союзу, Короні передано Волинське, Київське і Брацлавське воєводства на терені України, а також Підляшшя, що раніше входило до складу Великого князівства Литовського [9].
Річ Посполита (пол. Rzeczpospolita, лит. Žečpospolita, біл. Рэч Паспалі́тая, ст.-укр. Рѣчъ Посполита) — у 1569—1795 роках монархічна конфедерація Королівства Польського і Великого князівства Литовського і Руського. Одна з найбільших держав континенту в ранньому новому часі [10]. В першій половині XVII століття, в добу своєї могутності, охоплювала територію близько 990 тисяч км²[6], на якій мешкало до 11 млн осіб різних національностей та конфесій. Очолював її виборний монарх, який мав складений титул короля польського і Великого Князя Литовського. У країні, що займала терени сучасних Польщі, України, Білорусі, Литви, Латвії, Молдови, південної Естонії та заходу Росії, панувала шляхетська демократія, що забезпечувалася через вибори до представницьких та місцевих органів: сейму, сеймиків, судів тощо. Країна мала високий рівень децентралізації управління. Столиця розташовувалася у Кракові (до 1596) і Варшаві (після 1596)[11]..
Корона Королівства Польського (рожевим) на мапі Речі Посполитої та її васалів в 1619. Wikimedia
Українська національна революція 1648-1676 рр. (також «Хмельниччина», «козацьке повстання Богдана Хмельницького», «національне повстання» або «польсько-козацька війна») — породжений українськими реаліями раннього Нового часу складний політичний процес, що під гаслами захисту православ'я, прав і свобод Війська Запорозького й народу України поєднував у собі боротьбу за національне визволення, масовий соціальний протест і збройні форми громадянського протистояння та супроводжувався кардинальними змінами всіх сфер і рівнів життєдіяльності суспільства. Типологічно споріднений із масштабними суспільно-політичними рухами в низці країн Центральної і Західної Європи, які вступали в період створення національних держав і вироблення якісно відмінної від середньовічної системи соціальних відносин [10].
Використані джерела
- Baran O. Gayecky G. The cossaks in Thirty years war.Volume I: 1619—1624; Volume II: 1625—1648,
- Голубуцький В. Запорозьке козацво. — К., 1994.
- Сергей Махун. Казаки наемники в Тридцатилетней войне 1618–1648.
- Заснування Кенігсберга. Фортеця на горі.
- «Кенігсберг Королівцем називався, а це вже після німці його в Кенігсберг перехрестили». РВБ: Благомірні промови // Салтиков М. Є. (Щедрін Н.) Зібрання творів у 20 томах. Том 11. - С. 476.
- Юрій Миролюбов, Матеріали до історії вкрай-західних слов'ян. Стор. 7. ISBN 3-9801158-9-5
- Silvija Ozola. Churches — Building Dominances of the Duchy of Courland and Semigallia Urban Centres in the 17th Century // ART TEMPUS / Mg. art., Mg. paed. Zeltite Barsevska. — Daugavpils : Institute of Art, Daugavpils University, 2014, Вип. 2, стор. 11. ISBN 2255-9396.
- Я. Д. Ісаєвич. Королівство Польське [Архівовано // Енциклопедія сучасної України / ред. кол.: І. М. Дзюба [та ін.] ; НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001–2023. — ISBN 966-02-2074-X.
- S. Szczur.Historia Polski średniowiecze.— Wydawnictwo Literackie, 2002. ISBN 83-08-03272-9
- Гійом Левассер де Боплан.Description des contrées du Royaume de Pologne, contenues depuis les confins de la Moscowie, insques aux limites de la Transilvanie. (аудіокнига, укр.)
- Бойко О. Д. Українська національна революція: причини, характер, періодизація // Історія України. — К. : Видавничий центр «Академія», 2002.