Науковці за якнайшвидше оголошення важливих для природи територій об'єктами ПЗФ
Відповідне рішення не лише піде на користь українській природі, а й стане важливим кроком на шляху до євроінтеграції, у контексті репарацій та адаптації до зміни клімату.
Лише 6,8% території України є територіями природно-заповідного фонду (з них майже половина тимчасово окуповані). Природні цінності, які Україна має зберегти як для прийдешніх поколінь, так і для всього європейського суспільства, перебувають під загрозою знищення. Останні рішення ЄС у галузі охорони природи до 2030 року мають не лише зберегти всю існуючу природу, а й перевести в природний стан 30% усіх сільськогосподарських територій. Наша держава відстає від решти європейських країн у цьому питанні. Водночас збереження дикої природи має відбуватися в усій Європі одночасно. Лише так можна зберегти природну спадщину і звичний всім нам клімат.
Утім, в Українській природоохоронній групі переконані: навіть пошкоджена воєнними діями природа може відновитися, якщо її залишити в спокої.
«Ми повинні визнати, що забруднені й пошкоджені землі після деокупації не можна буде більше використовувати, і це погана новина. Але хороша новина – ми точно знаємо, що на таких землях відновиться прекрасна дика природа. Тим більше, південь та схід України, де тривають бойові дії і які тимчасово окуповані, – це регіон з великою кількістю рідкісних і навіть унікальних видів рослин і тварин», – наголошує Голова Української природоохоронної групи Олексій Василюк.
Оголосити цінні для природи території об’єктами ПЗФ важливо ще й тому, що збитки, завдані державі внаслідок пошкодження об'єкту ПЗФ, набагато вищі за збитки, завдані звичайним територіям.
Фахівці Української природоохоронної групи підготували звернення до Президента з проханням якнайшвидше оголосити понад 50 важливих для природи територій об'єктами природно-заповідного фонду. Більшість з них, до речі, уже кілька років чекають своєї долі у кабінетах влади. До звернення приєдналися більше сотні українських науковців, екологів та громадських діячів.
Повний список пропонованих до розширення та створення об’єктів ПЗФ, а також підписантів за лінком.
Українська природоохоронна група створена як команда фахівців, що працюють над питаннями практичної охорони природи. За останні 6 років щонайменше половина всіх новостворених заповідних площ в Україні мали серед авторів наукових обґрунтувань експертів Групи або були активно підтримані її членами. За участю експертів Української природоохоронної групи було врятовано 19 500 га лісів, 33 380 га степів та 98 550 га водно-болотних угідь.