Українці - за пошук нових ринків для українських виробників

Четвер, 15 вересня 2016, 10:32
І це не сказав який-небудь політик. Це сказали самі українці.
Українці - за пошук нових ринків для українських виробників

 

Пише Альона Гетьманчук, директор Інституту Світової політики.

“Цей рік в Інституті світової політики ми великою мірою присвятили "Аудиту зовнішньої політики України".

На кінець року, до Дня української дипломатії вийдемо з конкретними напрацюваннями, хоча деякі наші рекомендації вже взяті в роботу.

Для повноти картини вирішили поставити і кілька питань пересічним українцям за допомогою дружньої соціологічної компанії TNS.

Відразу зазначу: далеко не всі наші партнери і колеги були в захопленні від цієї ідеї: мовляв, не народу вирішувати питання національної безпеки і зовнішньої політики. Ми так не думаємо. Зовнішньополітичні настрої людей мають магічну силу впливати на великі політичні рішення. І зовнішня політика суспільств інколи є сталішою та ефективнішою, ніж зовнішня політика держав.

У нас була змога поставити українцям два конкретні питання:

- Якими, на вашу думку, мають бути головні пріоритети у зовнішній політиці України?

-Зовнішня політика якої країни (станом на сьогодні) має стати прикладом для України?

З несподіваного і показового, що ми отримали:

- Українці бачать як пріоритет зовнішньоі політики пошук нових ринків для українських виробників. Очевидно, популярна за Анатолія Зленка економізація зовнішньої політики вимагає суттєвого апгрейду і ефективного втілення. Але так чи інакше, на фоні соціально-економічної кризи українці мають досить прагматичний підхід до зовнішньої політики.

- Як другий і третій пріоритет для українських дипломатів українці бачать інтеграцію до ЄС і до НАТО. Четвертий – але дуже, на мій погляд важливий – пріоритет: посилення співпраці з сусідами України задля протидії російській агресії

- Інтеграція до ЄС і НАТО має виражене чоловіче обличчя. Жінки суттєво менше налаштовані пріоритизувати наші європейські і євроатлантичні рухи, ніж чоловіки. Зате жінки чомусь більше дбають про підвищення професійного рівня українських дипломатів. Підвищити його хоче 26% жінок і 17% чоловіків (загалом 21% українців).

- Всупереч поширеним думкам і багатьом попереднім опитуванням, інтеграція до ЄС і НАТО найбільше підтримується не молоддю, а людьми середнього віку. Найбільші прихильники фокусу на інтеграцію в НАТО люди між 41 і 55 років.

- Достатньо помітні позиції тих, хто хоче, щоб українська зовнішня політика спрямовувала свої зусилля на закріплення за Україною нейтралітету (майже 25%).

- На Півночі, Центрі та Півдні України  популярні настрої прихильників багатовекторності. Загалом за повернення до багатовекторної політики виступають 21,5% опитаних.

- Лише 2,2% українців підтримують оголошення війни з Росією

- Українці найбільше хочуть, щоб українська зовнішня політика брала приклад з зовнішньої політики Швейцарії, а також Польщі і Німеччини (приємний сюрприз польському і німецькому міністрам закордонних справ, які перебувають у Києві в ці дні). Набір країн досить цікавий. Тут і натяк на нейтралітет, і на членство в ЄС і НАТО одночасно. Але всі три країни об'єднує по-різному високий рівень життя. До п'ятірки найпривабливіших зовнішніх пліт так увійшли також США і Білорусь (стабільність – наше все).

- Країна, зовнішня політика найбільше поляризує українців, це Ізраїль. Чоловіки і старші люди підтримують, а жінки і молодь – ні. А от прихильників грузинської зовнішньоі політики вдвічі більше в Україні серед жінок, аніж чоловіків.

- Цікаво, що найбільше прихильників польської зовнішньоі політики мешкає у Києві і на... Півдні України. А найбільше прихильників німецької зовнішньоі політики – у Центрі України.

- Лише 3% українців вважають, що Україні варто рівнятись на зовнішню політику Росії

- Мене особисто здивував мізерний відсоток опитаних, які б хотіли, щоб Україна рівнялася на зовнішню політику Франції (0,7%). Ще менше українців приваблює зовнішня політика Ердогана.

- Важливо, що українці цікавляться зовнішньою політикою: тільки 1,8% визнали, що ніколи не замислювались над подібними питаннями. І тут для нас аналітиків роботи – непочатий край.

У цілому можна констатувати, що українці у своїх зовнішньополітичних поглядах достатньо прагматичні і відкриті до різних пропозицій. Хоч в повітрі і запахло нейтралітетом, але і інтеграція в ЄС і НАТО тримає свої позиції, незважаючи на досить скромні успіхи на цих напрямках.

Ну і головне: наше опитування ще раз підтвердило, що українці хочуть, аби Україна нарешті перетворилась на країну для життя, а не для боротьби”.
Під заміткою є кілька коментарів. Ось деякі з них.

руслан49
Потрясти б таких, як Зеленський, відібрати в них надлишок і не треба було б кредитів.

P712
За правду?? Очі коле?? У чому Зеленський неправий, що през і країна – попрошайки?

Або що в нас культури на 4 дні, це також правда, Зеленський найкращий доказ (погляньте відео залу, де квартал виступає, до останнього часу Луцик був там завсідником).

Сергій Папков
"Мене особисто здівував мізерній відсоток опітаніх, Які б Хотіли, щоб Україна рівнялася на зовнішню політіку Франции (0,7%). Ще менше українців пріваблює зовнішня політика Ердогана". (А. Гетьманчук).

Здівував? А чому? Хіба во Франции є системна самостійна зовнішня політика, вона грає першу скрипку? Турецька зовнішня політика спрямована на максимальне врахування будь-яким чином виключно турецьких інтересів, обмеження по суті турецьким кордоном. І сфера ціх інтересів очень далека від проблем українців.
 

 

comments powered by HyperComments