Четверта ВЕЖА+ у Львові: архітектори з усієї країни обговорять, як відбудовувати українські міста

Вівторок, 13 грудня 2022, 20:24
16-17 грудня у Львові відбудеться четвертий Міжнародний фестиваль архітектури та мистецтв ВЕЖА+.
Четверта ВЕЖА+ у Львові: архітектори з усієї країни обговорять, як відбудовувати українські міста

Війна не зупинила архітектурне життя України — хоча більшість проєктів поставлено на паузу і багато фахівців шукають замовлення за кордоном, з початком осені професія, здається, відроджується. Сотні споруд на деокупованих територіях потребують відновлення, а багато міст, які ще не звільнені, треба відбудовувати наново. Яким був 2022 рік в українських архітектурі, урбанізмі та дизайні й що чекає на ці сфери в 2023 році, обговорять досвідчені фахівці з України і Європи на фестивалі ВЕЖА+. До участі запрошують архітекторів, урбаністів, дизайнерів і представників інших творчих професій, які замислюються над тим, якою має виглядати Україна майбутнього. Вхід вільний.

Перший фестиваль ВЕЖА відбувся влітку 2018 року. Під час пандемії захід проводили в онлайн-форматі, а російське вторгнення загалом поставило під сумнів проведення заходів подібного формату по всій Україні.

«Наш фестиваль завжди був святом, проводився паралельно з Днем архітектури України в червні та липні», — розповідає співзасновник ВЕЖІ, архітектор, голова Львівської спілки архітекторів у 2017-2020 роках Богдан Гой. Разом з ним фестиваль проводять Оксана Шумелда, Юлія Шемчук, Олена Нікітенко, редакторка журналу «Пріма інтер'єр» Ірина Пріма, арт-менеджерка ВЕЖІ+ 2022 Ангеліна Єфименко. «Зараз нам усім, звісно, не до свят. Але ми розуміємо, що є попит на обмін досвідом, потреба у майданчику для дискусії. Зараз навіть більше, ніж будь-коли», — продовжує Богдан Гой.

Війна буде лейтмотивом багатьох подій цьогорічної ВЕЖІ+, особливо у перший день фестивалю: співзасновник фестивалю Богдан Гой нещодавно повернувся у Львів з Херсону, де вивчав звільнене від окупації місто для його майбутньої відбудови; про відновлення рідного Харкова говоритиме відома архітекторка і волонтерка Ольга Клейтман, про архітектурну освіту під час війни розповість архітектор засновник Харківської Школи Архітектури Олег Дроздов (ХША релокована й працює зараз у Львові, як і сам Дроздов). Про Україну як авангард для Європи розкажуть французький архітектор Мартін Дюпланьє і архітектурний фотограф з Німеччини Йохан Зердун. Керівник мистецького центру Kultura Futura (Краків, Польща) Александр Яніцький доповідатиме про нові виклики 2022, пов'язані з війною, і український фактор в роботі центру. А архітектор, митець, мистецтвознавець, культуролог Павло Гудімов модеруватиме дискусію  «Мистецький  Фронт» про Мистецтво як потужну зброю під час війни. Про сьогодення архітектури і будівництва, а також про участь Національної спілки архітекторів України у прийнятті рішень в галузі будівництва говоритиме архітекторка, заступниця голови в Архітектурній Палаті НСАУ Анна Кирій. Також в рамках ВЕЖІ+ відбудеться благодійний ярмарок для допомоги ЗСУ і фотовиставка реалізованих до і під час війни проєктів архітекторів з різних міст України.

«Фактично, вся сфера архітектури була поставлена на паузу з початком вторгнення. Лише зараз робота відновлюється, — пояснює Богдан Гой. — Але змінилися пріоритети: якщо раніше більшість проєктів була житловими комплексами, торговими центрами, то зараз це, переважно, приватні замовники — масштаб проєктів зменшився. Проте це мотивує українських архітекторів активніше працювати на іноземних ринках, де нам допомагають закордонні колеги, перепрофілюватися. Будується багато тимчасового житла для ВПО, соціальної, медичної та військової інфраструктури. Не треба забувати, що після Революції Гідності архітектори стали формувати суспільство через свої проєкти, викликати цікавість, дискусії, змінювати простори міст, а через це — людей. Тому архітекторам не можна зупинятися».

Ще однією важливою темою ВЕЖІ+ буде реставрація. Перші фестивалі ВЕЖА проходили у Пороховій Вежі — звідси взялася й назва фестивалю. Але в цьому році, враховуючи необхідність безпеки учасників і електропостачання, організатори обрали місцем проведення заходу ревіталізований простір KIVSH (вул. Шевченка, 120). Раніше тут були австрійські військові казарми й завод, а в лютому 2022 року тут з’явилися кав’ярні, коворкінги, офіси. Про реновацію KIVSH і реставрацію Золочівського замку, особливість і складність реставрації архітектурних пам’яток загалом й у Львові зокрема, говоритимуть під час дискусії в рамках проєкту «Архітектура Перемоги» засновниця Львів Арт Центру Ляна Мицько, головний архітектор міста Ужгорода Олег Боршовський, архітектор, експерт в реставраційній діяльності Марко Савицький та інші фахівці.

«KIVSH — це приклад якісного формування середовища, — пояснює Богдан Гой. — А ще ми проведемо екскурсії у Парку 3020 й EMILY Resort, який відкрився цього літа. Це цікавий приклад співпраці архітекторів Києва, Львова і Дніпра».

Спільна робота фахівців і команд з різних міст сьогодні актуальна як ніколи, вважають організатори ВЕЖІ+ — сьогодні Львів став містом, де одночасно опинилися креативні люди з усієї України — не тільки архітектори, але й дизайнери, художники, скульптори, театрали, представники інших творчих професій. Усіх їх чекають на фестивалі — для участі треба лише зареєструватися. «Створити простір для спілкування й обміну досвідом між фахівцями з різних міст України і закордону, які шукають сучасну ідентичність нової української архітектури, урбаністики і дизайну — одна з наших місій», — заявляють організатори.


ВЕЖА у Istagram: https://www.instagram.com/vezhafestival/ 

ВЕЖА у Facebook: https://www.facebook.com/VEZHAfestival 


Програма фестивалю ВЕЖА+

(у програмі можливі зміни)


16 грудня

Тема дня: ВІЙНА: АРХІТЕКТУРНИЙ ВИМІР

Креативний простір KIVSH (вулиця Шевченка, 120)


11:00  Відкриття фестивалю. Оголошення програми

(Лекторій 3-го поверху)

 

11:30 Дискусія: «Архітектори в час війни». Теорія, Практика, Освіта 

Модератор Богдан Гой, архітектор, директор компанії А7 architects

(Лекторій 3-го поверху)

 

12:30 Олег Дроздов (Харків-Львів), архітектор, Міжнародна студія архітектури та урбанізму Drozdov&Partners, засновник Харківської Школи Архітектури 

 «Яке майбутнє ми чекаємо, до чого готуємося? ХША – нові місії» 

(Лекторій 3-го поверху)

 

12:30 Дискусія в рамках відео-проєкту АРХІТЕКТУРА ПЕРЕМОГИ: «Реставрація чи руйнація? Що не так з архітектурною реставрацією культурних пам’яток в Україні» 

Модератор Марко Савицький – архітектор, експерт в реставраційній діяльності

(Лекторій 1-го поверху)

 

13:30 Yohan Zerdoun (Німеччина-Франція), архітектор, архітектурний фотограф 

«Архітектурна фотографія: Минуле, Теперішнє, Майбутнє». Війна та інструмент фотографії для пам’яті та реконструкції 

(Лекторій 3-го поверху)

 

14:00 Перегляд документальної стрічки режисера Олексія Радинського «Колір фасаду синій» (Лекторій 1-го поверху)

 

14:30 Олексій Образцов (Дніпро), архітектор, архітектурна майстерня ArchObraz 

 «ArchObraz. Дніпро 2022» 

(Лекторій 3-го поверху)

 

15:30  Ольга Клейтман (Харків), архітекторка, SBM studio 

 «Хто змінить Харків: Фостер, локальні архітектори, мер, чи громади?» 

(Лекторій 3-го поверху)

 

16:30 Martin Duplantier (Париж, Франція), архітектор, Martin Duplantier Architectes, президент AMO (Національна Асоціація Архітекторів і Девелоперів Франції)

 «Енергетика та архітектура: Україна як авангард  Європи»

(Лекторій 3-го поверху)

        

17:30 Александр Яніцький (Краків, Польща), керівник мистецького центру Kultura Futura у Кракові 

«Мистецький центр Kultura Futura: нові виклики 2022, пов'язані з війною, і український фактор в роботі Центру»

(Лекторій 3-го поверху)

 

18:30 Дискусія: «Мистецький фронт». Мистецтво як потужна зброя під час війни.

Модератор Павло Гудімов (Київ-Львів), мистецтвознавець, колекціонер, куратор мистецьких проєктів 

(Лекторій 3-го поверху)

 

19:30 Завершальна фотосесія

 

17 грудня 

Тема дня: АРХІТЕКТУРА НОВОЇ УКРАЇНИ. ВІДБУДОВА

 

Креативний простір KIVSH (вулиця Шевченка, 120)

 

10:00 Анна Кирій (Київ), архітекторка, Архітектурно-проєктна група Анни Кирій, Заступник голови Архітектурної Палати НСАУ 

«Участь НСАУ в 2022 році у прийнятті рішень в галузі будівництва.

Чи стала НСАУ суб’єктною спільнотою з артикульованим інтересом?»

(Лекторій 3-го поверху)

 

11:00 Володимир Йосипчук, архітектор, AVR Development: «Проєкт ревіталізації Львівського заводу автонавантажувачів – KIVSH»

(Лекторій 3-го поверху)

 

Екскурсії об’єктами Львівщини

 

13:00 Парк сучасної скульптури PARK 3020 (Стрілки, Львівська область) Екскурсія

Презентація Рецепції авторами проєкту архітекторами Сергієм Губарем і Аліною Саніною

 

14:00 Артцентр Павла Гудімова Ya Gallery Lviv (вул. Шота Руставелі, 8). Виставковий проєкт Володимира Костирка «Lemberg Style»

 

15:00 Багатофункціональний комплекс EMILY Resort (м. Львів-Винники, вул. Хмельницького, 9Б)

Оглядова екскурсія територією з Головним архітектором проєкту Андрієм Ігнатюком, Архітектурно-будівельна компанія 5F studio

 

Конференц-зала EMILY Resort (м. Львів-Винники, вул. Хмельницького, 9Б)

 

16:00 Презентація архітектурної концепції EMILY Resort 

Андрій Ігнатюк, Архітектурно-будівельна компанія 5F studio

 

17:00 Презентація інтер’єрної концепції EMILY Resort 

Володимир Непийвода, YOD Group 

 

18:00 Презентація сценарію освітлення території  EMILY Resort 

Микола Каблука, світловий дизайнер, компанія Expolight

 

19:00 Урочисте завершення фестивалю, підбиття підсумків 

 

21:00 – Повернення до Львова

comments powered by HyperComments