У Львові створюють «чорні списки» руйнівників архітектурної спадщини

П'ятниця, 17 січня 2020, 22:20
Про це заявили у ЛМР.
У Львові створюють «чорні списки» руйнівників архітектурної спадщини

«У Львові розміщена дуже велика кількість пам’яток архітектури — 2372 об’єкти. Зовсім нещодавно ми розглядали рішення про створення «Бюро спадщини», запускаємо багато Програм співфінансування, багато працюємо з мешканцями, виділяємо значні кошти з бюджету для збереження різних пам’яток, адже розуміємо важливість їх збереження. Тому управління охорони історичного середовища приділяє цьому велику увагу.

Однак, останнім часом почастішали вульгарні роботи на пам’ятках архітектури. Відзначу кілька конкретних прикладів — вул. К. Левицького, 10. Напевно ледь не все місто знає цей випадок, з огляду на те, скільки ми про це говорили. Це будинок — пам’ятка архітектури, в яку німецьке товариство GIZ, кілька років тому, вклало значну суму коштів. Будинок дуже яскравий і гарний. Однак не так давно на місці вікна у цьому будинку вибито двері. Ми з Лілею Онищенко і керівництвом Личаківської РА в різний спосіб намагалися унеможливити ці роботи — закривали отвір, замуровували, ставили бетонні плити, накладали максимальні штрафи, викликали поліцію і ДАБІ. Та розуміємо, що коли за один день з’являються документи від БТІ, що в цьому будинку є вибиття, то зрозуміло, чому люди, зокрема власник цього приміщення, себе так безконтрольно і вульгарно поводять.

Так от, на цьому об’єкті, після року боротьби, в новорічно-різдвяний час, не знаю чи орендар, чи власник, таки поставив двері і намагається відкрити салон. Та ми цього не дамо зробити! Управління охорони історичного середовища замовило комплексний проект реставрації фасаду будинку на вул. К. Левицького, 10. Він вже на завершені. Це наше моральне зобов’язання перед GIZ. Тому, впевнений, що цю ситуацію ми поборемо.

Та, на жаль, таких випадків у нас є багато. Вул. Саксаганського, 7 — вночі, з 23.00 год і до 01.00 год, на День незалежності, здійснено вибиття, і зараз там працює салон. На вул. Поповича — приміщення продано з аукціону, і тут теж вчинили вибиття. На них ми наклали штраф 170 тис. грн. Та це нікого не зупинило. Вул. Фредра, 7, вул. Крушельницької, 25, вул. Леонтовича, 19 та ін. По таких об’єктах було складено 177 протоколів, накладено штрафи. Однак розуміємо, що дана система штрафів не працює.

Тому ми виходимо з ініціативою формування «чорних списків» руйнівників архітектури. Буде оприлюднене прізвища кожного власника приміщення і будемо рекомендувати не укладати з ними жодних угод щодо цих приміщень. Також закликаємо мешканців надавати нам інформацію про такі випадки. Ми їх перевіримо і додамо до нашого списку. Просимо мешканців протягом тижня подавати на фейсбук-сторінку управління охорони історичного середовища адреси, фотографії, де є порушення. Кожен об’єкт перевіримо разом з правоохоронними органами, запросимо обласне ДАБІ, щоб вони не стояли осторонь, а включилися в роботу, бо це їх відповідальність.

Всю інформацію ми надішлемо у правоохоронні органи, будемо накладати штрафи та вчиняти нестандартні дії, які робили на вул. К. Левицького — тобто фізично блокувати роботи, бо по-іншому не можна. Ми розуміємо, що до нас може бути певна кількість судових позовів через це, та лише максимальною публічністю зможемо це зробити.

Також, за нашою ініціативою зараз розглядаються зміни до законодавства. Проект закону є на обговоренні, і його б мали прийняти в найближчий час, є підтримках профільних комісій і Міністерства. Отож ми пропонуємо у 100 разів збільшити штрафи за порушення на пам’ятках архітектури. Фізичні особи мають сплатити не 1700 грн — а 170 тис. грн, а юридичні особи не 170 тис грн — а 17 млн. грн. І пропонуємо механізм стягнення — так як аліменти, і забирається паспорт, щоб людина не могла нікуди виїхати поки не поверне пам’ятку до попереднього стану і не виплатить штраф.

І хочу звернути увагу, що тут мова не йде про простих людей, мешканців Львова. Зазвичай мешканці долучаються до різних програм співфінансування реставрації брам, вікон, балконів. Мешканці дотримуються закону і бережуть пам’ятки. Також хочу подякувати громадськості, яка активно долучається до цього процесу.

Тут мова йде про людей, які переважно у Львові не живуть, а в іншому місті, чи навіть за кордоном, а тут лише орендують кілька приміщень. Їм все одно чи там стоїть пластик, чи ні, зроблено вибиття, чи щось інше. Вони цього не бачать і кожного дня попри це не ходять", — повідомив Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку.

comments powered by HyperComments