Передісторія фестивалю «Львів на тарілці»: Виставка «Меню як мистецтво» в галереї імені Бориса Возницького
Виставка, яка триватиме до 15 липня, проводиться у рамках гастрономічного фестивалю «Львів на тарілці». Власне ж фест стартує сьогодні, 28 червня.
Майже усі меню оформлені відомими французькими графіками двадцятого століття – Франциском Пульбо, Жоржем Емаром, Луї Жу, Жоржем Вілла та іншими. Вишукані, майстерно оформлені, ресторанні меню вирізняються естетикою, деякі просякнуті тонким гумором, деякі – еротикою.
«У Львові ще не було подібної виставки. Ще на етапі переговорів я із задоволенням погодилась прийняти експозицію у цих стінах». -- розповідає Лариса Разінкова, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького.
Окрім французьких естетично-гастрономічних меню, на виставці є і декілька їх американських «колег», які, свого часу, були привезені князем Курнонським із заокеанської подорожі 1954 року.
«На виставці представлені як друковані меню, так і мальовані аквареллю. До речі, для друкованих меню використовували авторський, небагатотиражний друк. Є в експозиції такі меню, текст яких набитий спеціальним видом тиснення, і побачити його можна тільки, якщо підняти лист до сонячного світла». – пояснює Влодко Костирко, співкуратор виставки «Меню як мистецтво».
Особливу увагу заслуговує раритетний експонат, який лише нещодавно поповнив колекцію Вардкеса Арзуманяна – це меню ресторану бургундських вин, виконане за проектом знаменитого майстра модерного арту – чеського генія Альфонса Мухи.
Андрій Сидор, директор гастрономічного фестивалю «Львів на тарілці» розповів, що виставка «Меню як мистецтво» - це одна з перших спроб поєднати гастрономію та мистецтво.
Довідка
Історія ресторанних меню не дуже той давня. Перші меню виникли у Франції в часи Людовіка XV. Вони стали невід’ємною складовою ресторанного сервісу лише із середини дев’ятнадцятого століття. Навіть була приказка: «Покажи мені меню, і я скажу тобі, хто відвідує це місце». Меню відбивають не лише історію гастрономії, але й і розвиток мистецтва та ресторанного бізнесу. Вигляд ресторанних меню поступово змінювався зі зміною стилів: насичений деталями історизм, співучі лінії модерну, декоративність ар-деко, практичний дизайн 1930-1940-х років.