Глухий кут як місце проживання. У Львова немає ні грошей, ні землі для будівництва квартир

Юлія Миколишин  |  Четвер, 20 червня 2013, 18:55
Дешевше не буде, очікувати на отримання житла задурно – все одно, що на манну з неба. Сподіватися на зниження вартості житла, а також на падіння відсотків по іпотечних кредитах львів’янам марно. Такі песимістичні прогнози роблять практично усі учасники цього ринку — будівельники, банкіри та незалежні експерти. Кожен з них має свої аргументи і вони явно не на користь тих, хто найближчим часом планує придбати домівку.

Попит великий, а можливості – нуль. Такі короткі висновки можна зробити з даних Львівського департаменту містобудування. За інформацією, яку надають чиновники, у столиці Галичини приблизно 12 мільйонів квадратних метрів житла. За генеральним планом, щоб забезпечити усіх львів’ян власною домівкою, необхідно спорудити ще 6 мільйонів метрів. Отже, половину від усього житлового обсягу, який є. У той час, говорить директор департаменту містобудування Львівської міськради Андрій Павлів, навіть при бажанні розігнатися  будівельникам немає де. Кордони Львова давно обмежені і вільних земель практично немає. «Одна з найактуальніших проблем на сьогоднішній день, в тому, що коли ми подаємо звіти у міністерство, нас питають: «А скільки ви можете виділити – 10, 20, 30, 40 гектарів для соціального житла?». Ми надаємо площі у 5 соток, два, півтора гектара, що, зрозуміло зменшує можливості для збільшення забудови і здешевлення вартості житла», - констатує Павлів.  

Та справа навіть не у відсутності вільних земель. Навіть якби ділянки під нерухомість знайшлися, це не означає, що житло було б дешевшим. Будівельники кажуть – в порівнянні з докризовим 2007-м роком, вони і без того зменшили вартість квартир практично удвічі: з середніх 1600 доларів за метр до 850. Далі вже нікуди. Натомість їхні витрати навпаки зросли.

Проте, за таких цін на житло, кажуть в Асоціації нерухомості, накопичити на власне помешкання просто нереально, особливо молодим сім’ям. Не доводиться сподіватися і на банківські кредити: теперішні відсоткові ставки – це зашморг на шию. Самі ж банкіри на європейський досвід кредитування з його мізерними відсотками тільки розводять руками. Мовляв, за кордоном дешева іпотека, але і низькі відсоткові ставки за депозитами.

В Україні ж усе навпаки. Відтак, щоб мати змогу виплачувати людям відсотки з вкладів, у фінустановах просто змушені піднімати кредитні ставки. І найближчим часом вони навряд чи зменшаться.


comments powered by HyperComments