Агата Англійська та Маргарита Шотландська: як британський МЗС нищить московські міти щодо спадщини Ярослава Мудрого

Ростислав Касьяненко, Варта в Баварії  |  Понеділок, 12 травня 2025, 11:55
12 травня міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі приймає європейських колег, щоб обговорити підтримку України та посилення оборонної співпраці. Нагадаємо, як три місяці тому його цитата щодо історії співпраці Лондону з Києвом підняла у Кремлі справжнє інформаційне цунамі.
Агата Англійська та Маргарита Шотландська: як британський МЗС нищить московські міти щодо спадщини Ярослава Мудрого

Британія через МЗС нарощує активність у підтримці України та хх оборонних спроможностей, повідомляє Reuters. І цей курс в останні роки досить стабільний, незважаючи на прізвище прем'єра, що не може не тішити. Так, на перемовинах із Президентом Володимиром Зеленським у лютому очільник британського МЗС Девід Леммі (на фото нижче) сказав багато приємних для України речей, зокрема й нагадав про те, що історія взаємин Британії з Україною налічує тисячу років.

«Тисячу років тому київські принцеси одружувалися з британськими князями, — саме так виглядає точна цитата. — Наше партнерство, воно про сотні тисяч років, але що робить це сторічне партнерство? Воно показує наші зобов'язання перед вами не лише на період цієї війни, а набагато далі. І Сполучене королівство - ваш ключовий партнер».

Справа у тому, що маленька фраза про тисячолітню історію відносин фактично руйнує гору з історичного лайна, яку роками генерувала російська пропагандистська машина.

У відповідь на тезу британського міністра речниця МЗС Кремля Марія Захарова, наприклад, саркастично закинула у близького ро кремля Телеграм-канала таке: "Тисячоліття історії", що упирається у підніжжя єгипетських пірамід. Чого б ще не сказати про те, що «ми разом колись полювали на динозаврів?».

Подібні наративи підхопили й інші російські інтернет-помийки, висміюючи меседж британського міністра закордонних справ. Адже десятиліттями російська пропаганда намагається перетягнути на себе те покривало наслідування Русі, яка, нібито, після монгольської навали занепала, а от Москва підхопила її прапор і так далі. Нічого такого не було, адже ніхто нічого не наслідував.

Навіть коли Петро І перейменував московію у росію, він чомусь не взяв назву Русь. Назвавши державу росією, він чомусь придумав іншу назву, яка співзвучна, аде не повторює назву Русі. То до чого ж так сильно прискіпалася Марія Захарова, і чому так підірвало мізки у російських пропагандистів?

Тому що британський міністр закордонних справ, дійсно, мав рацію щодо тисячі років історії взаємин Великобританії та Руси, наслідувачем якої є саме Україна. А починається вона із взаємин Лондона з Великим Київським князем Ярославом Мудрим, який вів дуже активну зовнішню політику.

Наприклад, його донька Анастасія була заміжня за королем Угорщини, донька Єлизавета - за королем Норвегії (а потім Данії), а донька Анна - за королем Франції. Останній факт є найбільш відомим, в той час, як про шлюб його четвертої доньки мало хто чув. Втім саме вона, Агата Ярославна була заміжня за Едуардом «Вигнанцем».

Цей Едуард довгий час не міг здобути престол і поневірявся по європейських столицях. Врешті решт він пристав на деякий час до столу київського князя. Саме тут він і познайомився з четвертою донькою Ярослава Мудрого Агатою.

І все ж таки йому у 1057 році вдалося повернутися в Англію. Проте вже за 8 років (1066) Англія була завойована норманами. Королівська сім'я була вимушена шукати притулок у сусідній Шотландії, куди зі своїми дітьми до двору шотландського короля переїхала й Агата. Згодом її донька Маргарита (див. іл. нижче) вийшла заміж за шотландського короля, народивши йому у шлюбі аж вісім дітей.

Двоє синів Маргарити, певний час були шотландськими королями. Що цікаво, сама вона вела у Шотландії достатньо бурхливу діяльність, допомагаючи чоловіку у розбудові і реформуванні всієї країни. Піддані і церква, оцінили це, зарахувавши Маргариту до святих – кожному у Шотландії відома молитва за Маргариту.

Що не менш цікаво: Матильда, донька Маргарити, повернувшись до Лондону, вийшла заміж за англійського короля і посіла британський престол. А тепер увага: саме Матильда, праонука Ярослава Мудрого, стала згодом прабабцею легендарного короля Річарда Левине Серце (див. іл. нижче).

Ось така є дійсно тисячолітня історія, тому що це відбувалось, як ми говорили, в 1057-1066 роках, є історія взаємин Англії, Шотландії і України.

А що ж тоді собою являла Москва? А Москви тоді ще не існувало: вона буде заснована, за офіційними історичними свідченнями, лише у 1147 році вихідцем із київських князів, а саме — Юрієм Долгорукім. Тобто майже за століття до подій, які зв'язали Англію і Україну. Таким чином, усі московські скрєпи тріщать по швам, тому так і плавила мозки кремлівська  пропагандистка. Адже заява британського міністра, дійсно, порушує все, що можна порушити у російських скрєпах. Адже міжнародна спільнота на рівні таких країн, як Великобританія, визнає, що саме Україна є нащадницею давньої Русі, а не московія чи росія.

 

comments powered by HyperComments