У Львівському музеї історії релігії відкривають нову цікаву виставку

Четвер, 11 лютого 2021, 10:31
Презентація виставки «Вікно в інший світ. Цаклі із колекції Львівського музею релігії» відбудеться у п’ятницю, 12 лютого
У Львівському музеї історії релігії відкривають нову цікаву виставку

Львівський музей історії релігії відкриває для своїх відвідувачів нову цікаву виставку «Вікно в інший світ. Цаклі з колекції Львівського музею історії релігії», її презентація відбудеться у п’ятницю 12 лютого, повідомили у музеї.

Цаклі («карточки для посвят») – мініатюрні прямокутні зображення виконані на полотні, картоні, тонких листках гімалайської слюди мінеральними фарбами, аквареллю. Іноді такі малюнки вирізали на дощечках, а потім друкували на папері чи тканині. На цаклях зображали Будд, святих, божества, демонів, а також атрибути й символи, щоб краще розуміти певний ритуал або ж цикл вчень. Головним принципом «карточок для посвят» є закон: одна картинка – одне зображення божества чи символу.

На виставці у Львівському музеї історії релігії представлять 64 зображення іконок-карток. Роботи зберігаються у групах «Живопис», «Графіка». Їх датують періодом XIX – XX століть.

Цаклі мають невеликі розмірі – в середньому – 6 на 7 сантиметрів. Значну частину малюнків передав на постійне зберігання до Музею патріарх українського і львівського колекціонерства Іван Гречко. Серед них – «Дарування білим слоном чаші з ліками», «Зерна гірчиці – сприятлива субстанція», «Сім скарбів Чакравартіна», «Дарування богинею ліків» та інші.

Відомо, що для ритуальної посвяти чи поховального обряду художники готували від десяти до сотні таких буддійських карточок. Цаклі використовували при будівництві монастиря, для перенесення вівтаря, вони замінювали ритуальні об’єкти, які важко створити. Їх носили як обереги на шиї у спеціальних молитовних коробочках – гау.

Цаклі слугували опорою вірянину на шляху до вдосконалення, були для нього помічниками і захисниками у повсякденному житті. Найбільше їх застосовували у тибетському живописі, а згодом у живописі Монголії, Бурятії.

Музейники зазначають, що мали на меті ознайомити львів’ян і гостей нашого міста з історією, різноманітністю й технологією тибетського живопису, розкрити значення цаклів у давньому виді мистецтва індійської культури.

Куратором виставки «Вікно в інший світ. Цаклі із колекції Львівського музею історії релігії» є старший науковий співробітник Володимир Гарбузюк.

Презентація виставки розпочнеться 12 лютого о 16:00. Саму виставку можна буде переглянути протягом місяця.

 

comments powered by HyperComments