У Львівському музеї історії релігії відкривають нову виставку

Вівторок, 10 листопада 2020, 13:54
У четвер 12 листопада відбудеться урочисте відкриття постійно діючої виставки «Києво-Візантійська традиція: образ і пам’ять»
У Львівському музеї історії релігії відкривають нову виставку

У Львівському музеї історії релігії у четвер, 12 листопада 2020 року о 16:00 відбудеться відкриття постійно діючої виставки «Києво-Візантійська традиція: образ і пам’ять». Виставку представлять у приміщенні дорміторію (спальні) колишнього домініканського монастиря XIV–XVIII століть, де зараз розташований Львівський музеї історії релігії. Про це повідомили у прес-службі Львівської обласної державної адміністрації.

Відомий архітектор-реставратор, кандидат архітектури, дослідник архітектури та містобудування Галичини Роман Могитич, як і багато інших вчених, атрибутує цю залу як частину палацового комплексу князя Лева, про що свідчать як давня традиція, так і колони романського стилю, збережені тут.

Виставка показує історію Києво-Візантійської традиції в Галичині, яка бере свій початок від Володимирового хрещення 988 року. Адже запровадження християнства в давньоруській державі наприкінці Х століття було епохальною подією в історії України. Духовними спадкоємицями церкви Київської Русі вважають Українську греко-католицьку церкву і Православну церкву України. На основі музейних пам’яток організатори виставки розкажуть, як формувалися і зберігалися наші національні традиції у цих двох церквах.

Про історію саме Київської Русі розповідають ікони відомого галицького художника Модеста Сосенка, 1911 року, нагрудні хрести давньокняжої доби – енколпіони, а також портрет князя Лева Даниловича.

Про період XVI–XVIII століть, коли відбулося з одного боку відродження православної церкви, яке пов’язане з діяльністю Львівського Успенського братства, а з другого – утворення греко-католицької церкви, яка виникла внаслідок укладення Берестейської церковної унії, розповідають портрети визначних діячів того часу, стародруки українських друкарень.

Найбільшу увагу в експозиції приділено періоду XIX–XX століть. Порушено питання ролі релігії й церкви в контексті формування української національної свідомості та національної ідеї. Це був складний час суспільних перетворень, українського національного утвердження, двох світових воєн. Говоритимуть про переслідування церкви радянським режимом, про її відродження і розвиток в Незалежній Україні.

Доповнять виставку пам’ятки сакрального мистецтва. Це – ікони XVII–XX століть.

Центральним символом експозиції є двобічний феретрон «Непорочне зачаття Богородиці», а на звороті – «Святий Андрій».

Охочих також чекають історії про процесійні хрести: один – із села Великополе, Яворівського району, що поблизу села Страдч, «Свята Ольго, святий Володимир, благословіть Україну в змаганнях» (988 – 1918 – 1938), інший – кінця XVII – початку XVIII століть (надійшов з ЛІМ). На лицевій стороні – розп’яття Ісуса Христа, а на звороті – символічне зображення смерті з клепсидрою у руках, як символом швидкоплинності земного життя.

Кураторки виставки – Надія Полянська, заступниця директора, та Наталія Матлашенко, завідувачка відділу.   

comments powered by HyperComments