Науковці Львова розроблятимуть вакцину проти COVID-19

Середа, 9 вересня 2020, 19:09
Над розробкою вакцини працюватиме Інститут біології клітини НАН України, який розміщено у Львові
Науковці Львова розроблятимуть вакцину проти COVID-19

Львівські науковці працюватимуть над створення вакцини проти COVID-19. Про це стало відомо під час зустрічі «губернатора» Львівщини Максима Козицького із науковцями Інститут біології клітини НАН України, який працює у Львові. Науковці цього закладу виграли гранти від Національного фонду досліджень України. Про це повідомила прес-служба Львівської ОДА.

Про роботу за напрямком створення вакцини від коронавірусу SARS-COV-2 розповів директор Інституту біології клітини НАН України, доктор біологічних наук Андрій Сибірний.

«У світі вже кілька країн працюють над створенням вакцини від COVID-19.

Існує так званий феномен антитілозалежного посилення інфекції, що полягає в посиленні інфекційного процесу у присутності антитіл, специфічних до білка «корони» SARS-CoV-2.

Ми врахували цей досвід у своїй роботі і, для отримання антитіл, маємо намір використовувати різні частини білка «корони» для уникнення зазначеного феномену. Напрацьовувати фрагменти вірусних білків будемо на дріжджах, адже це швидше і дешевше, ніж на тваринних клітинах»,а – розповів науковець.

Майбутню українську вакцину від коронавірусу планують досліджувати на трансгенних тваринах.

Окрім питання створення вакцини від COVID-19, львівські науковці також працюють над питаннями, пов’язаними із застосуванням антибіотиків при лікуванні ускладнень та супутніх захворювань, викликаних коронавірусом.

«В контексті боротьби із коронавірусом важливим питанням також є застосування антибіотиків, адже відомо, що при підозрі на COVID-19 призначають кілька типів антибіотиків, аби запобігти розвитку супутніх бактеріальних інфекцій.

Незважаючи на успіхи у використанні антибіотиків, при їх тривалому використанні бактерії знаходять механізми захисту, набуваючи резистентності. Відбувається постійна «гонка озброєнь» між бактеріями та протимікробними препаратами, у якій люди мають бути на крок попереду.

Саме тому, пошук нових антибіотиків та створення відповідних продуцентів, є одними з головних завдань сучасної молекулярної генетики, біотехнології та медицини. У розвинених країнах створення нового антибіотику коштує понад мільярд доларів, а окупність таких препаратів – кілька десятків років. Фармацевтичним компаніям не вигідно за таке братися, тут важлива підтримка держави», – зазначив заступник директора з наукової роботи Інституту біології клітини НАН України Костянтин Дмитрук.

В рамках іще одного проекту, який буде реалізовуватися в Інституту біології клітини НАН України очікується створення лабораторних прототипів нових біоаналітичних продуктів – наноензиматичного набору для аналізу глюкози та портативних «наносенсорів» для кількісної детекції глюкози, молочної кислоти та спиртів.

Ці наукові розробки можуть використовуватись в клінічних лабораторіях, що дозволить покращити діагностику деяких захворювань (цукрового діабету, передінфарктного стану, онкологічних захворювань та ін.), центрах спортивної медицини – для контролю та оптимізації тренувальних режимів спортсменів та при контролі якості харчових продуктів.

Зазначимо, що у конкурсі на отримання грантів від Національного фонду досліджень України брала участь майже 1000 учасників. Інститут біології клітини НАН України отримав перемогу в конкурсі і отримає фінансування для реалізації трьох уже згаданих проектів: розробку вакцини від COVID-19, створення антибіотика нового покоління та розробку нових біоаналітичних продуктів на основі штучних ферментів та наноматеріалів

«Надзвичайно приємно, що львівські науковці перемогли серед такої кількісті достойних претендентів. Інститут біології клітини НАН України – передова наукова установа, де ведуться сучасні дослідження на молекулярному та клітинному рівнях. За всі роки незалежної України вперше Львів здобув таку значущу перемогу», – привітав науковців під час зустрічі голова Львівської ОДА Максим Козицький.

comments powered by HyperComments