Зеленський обіцяє українцям дієву судову реформу та чесні, незалежні та справедливі суди

Понеділок, 1 березня 2021, 14:01
Про це Президент України заявив під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Розвиток правосуддя»
Зеленський обіцяє українцям дієву судову реформу та чесні, незалежні та справедливі суди

Зеленський обіцяє українцям реалізувати дієву судову реформу, яка гарантуватиме право кожного громадянина на чесний, незалежний і справедливий суд. Про це чинний Президент заявив під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Розвиток правосуддя» у Києві.

Зеленський зазначив, що уже неодноразово влада обіцяла провести в Україні судову реформу, але насправді суди лишилися не реформованими, корумпованими і неефективними.

«Ми налаштовані розірвати це замкнене коло. Чесний і справедливий суд – це саме та частина моєї президентської програми, від якої значною мірою залежить виконання багатьох інших частин», – сказав Володимир Зеленський і додав, що найкращі антикорупційні органи втрачають сенс, якщо корупціонери уникають справедливого покарання в судах.

«На законодавчому рівні ми можемо запровадити найкращі умови для залучення інвестицій, але це не працюватиме, якщо інвестор не зможе захистити свої інвестиції саме тут, в українському суді. Крім того, успішна судова реформа в Україні є каталізатором нашої інтеграції в ЄС і НАТО», – сказав Володимир Зеленський і додав, що забезпечення права на чесний і незалежний суд – це базовий принцип будь-якої демократичної держави.

«Це довіра. Це відчуття захищеності та справедливості – тих речей, що, на жаль, були дефіцитом для українців довгий час», – наголосив Глава Держави.

Володимир Зеленський назвав головні проблеми судової системи України, в тому числі нестачу нових суддів, що призводить до надмірного навантаження на систему і створює проблеми із доступом до правосуддя.

«Через відсутність майже третини суддів громадяни змушені місяцями, а інколи й роками очікувати на розгляд своєї справи», – зазначив Президент і додав про те, що важливо відновити Вищої кваліфікаційної комісії суддів і вдосконалити процедури відбору кандидатів до Вищої ради правосуддя.

«Систему мають заповнити професійні та порядні судді, які зможуть змінити стійке негативне ставлення людей до цієї професії та відновити довіру українців до судової гілки влади», – сказав Президент.

Іще одною проблемою українського правосуддя Зеленський вважає дефіцит доброчесних та незалежних суддів: «Це – глобальні, можна сказати, хронічні недуги, що існують роками та потребують структурних, глибоких змін. Зокрема – змін законодавчих».

Володимир Зеленський каже, що важливим є усунення зловживань зі сторони суддів та забезпечення прозорості суду.

«Дієвим кроком на цьому шляху можуть стати ІТ-рішення. За аналогією з державними послугами у смартфоні ми прагнемо – і обов’язково зробимо – «суд у смартфоні». Більшість бюрократичних процедур перейдуть в онлайн, що прискорить судовий процес, мінімізує корупцію та можливості для зловживань», – сказав Володимир Зеленський та додав, що громадяни повинні брати безпосередню участь у здійсненні правосуддя.

«Ми запроваджуємо в країні народовладдя, а це – не лише місцеві та всеукраїнські референдуми. Одним з його інструментів є суд присяжних. Наразі готові два законопроекти, що дадуть старт його роботі», – наголосив Зеленський і додав, що модель і формат суду присяжних в Україні детально обговорюватимуться.

Також Зеленський наголосив на актуальності реформування Конституційного Суду України.

«На жаль, цей орган став синонімом недовіри, і сьогодні вже йдеться не про її відновлення, а про фактично побудову цієї довіри з нуля. Формат, у якому має працювати КСУ, – це прозорий добір суддів, доброчесність, етика, чіткі процедури та порядок ухвалення рішень», – зауважив Президент і додав, що для пошуку шляхів розв’язання вищевказаних питань він утворив Комісію з питань правової реформи.

«Це експертна, неполітизована платформа для підготовки стратегічної візії – тобто комплексу законодавчих змін, що усунуть недоліки та дадуть відповідь на питання, яку судову систему матиме Україна через кілька років та за яких умов ми досягнемо міжнародних стандартів здійснення правосуддя», – резюмував Володимир Зеленський.

comments powered by HyperComments