Європа і НАТО активізуються в питанні України

Понеділок, 5 лютого 2024, 09:08
Наукова співробітниця Центру США та Європи в Інституті Брукінгса Тара Варма виступила на  підкомітеті Сенату з питань співробітництва в галузі європейської та регіональної безпеки з доповіддю «Організація Північноатлантичного договору у віці 75 років: роздуми про минулі успіхи та планування на майбутнє».
Європа і НАТО активізуються в питанні України

Експертка зосередилася у своїй доповіді на трьох питаннях, зокрема, на стані справ, на тому, як Європа активізується, і, нарешті, чому посилена співпраця між ЄС і НАТО має значення. 

Стан справ

У липні 2022 року НАТО ухвалила свою останню Стратегічну концепцію, майже через п'ять місяців після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У цій новій Стратегічній концепції були визначені головні завдання НАТО, такі як стримування і оборона, запобігання і врегулювання криз, а також безпека через співпрацю. У ньому описується євроатлантичне середовище безпеки, яке глибоко і довго змінилося після вторгнення Росії в Україну. Швидка реакція Альянсу відразу після нападу Росії також продемонструвала його життєздатність і актуальність.

Минулорічний саміт у Вільнюсі продемонстрував міцну трансатлантичну єдність і рішучість. Центром тяжіння Альянсу є його єдність, солідарність і згуртованість. Напад Росії на Україну зміцнив наше почуття політичної згуртованості, а також довіру до сил стримування Альянсу. Росія здійснювала безжальні напади та масові вбивства в Україні, але ще не напала на країну-члена НАТО. У Стратегічній концепції 2022 року пояснюється, що Росія становить «найбільш значну і пряму загрозу безпеці членів Альянсу, а також миру і стабільності в євроатлантичному регіоні».

Якщо минулорічному саміту у Вільнюсі вдалося продемонструвати міцну трансатлантичну єдність і рішучість, особливо в плані політичної згуртованості, питання майбутніх відносин між Україною і НАТО залишається відкритим і також буде частиною дискусій на Вашингтонському саміті. Ключові дискусії також мають стосуватися сталих закупівель та виробництва оборонного обладнання, що виходять за межі порогу у 2 відсотки ВВП.

Європа активізується

Шок від атаки та нова реальність, яку вона принесла, означає Пом'якшення наслідки попередньої реальності, коли європейські національні видатки на оборону скоротилися в середньому на 31 відсоток між 1995 і 2015 роками, з втратою інвестицій у ключові сили і засоби колективної оборони та України.

Європейці визнають ці прогалини в можливостях і шукають шляхи їх пом'якшення, зокрема, зробивши безпрецедентний крок, погодившись минулого року на спільну європейську угоду про закупівлю та виробництво ракет і боєприпасів. Для політичного проекту, суть якого полягала в підтримці миру на європейському континенті, ці рішення є історичними. Однак їх реалізація займе час. А час – це саме те, чого немає в Україні.

Питання шляху України до членства в НАТО затьмарило Вільнюський саміт. Останній ЛипеньГенеральний секретар НАТО заявив, що країни-члени домовилися, що Україна зрештою приєднається до альянсу після закінчення війни. Поки війна триває, і за відсутності пропозиції про членство, кілька європейських Країни, Велика Британія, Німеччина, а невдовзі і Франція, взяли на себе зобов'язання надати Києву гарантії безпеки. Вони мають бути уточнені для забезпечення безпеки України та Європи.

Глави європейських держав зустрінуться завтра (1 лютого) в Європейській раді, де, я сподіваюся, вони погодяться надати Україні довгострокове, передбачуване фінансування, якого вона потребує.1 Вона становить життєво важливий інтерес для України, а отже, зараз становить життєво важливий інтерес і для Європи. Європейці повинні піти ще далі і переконатися, що Київ отримує не лише соціальну та економічну підтримку, яка була основною частиною європейської допомоги, але й вкрай необхідне військове обладнання для захисту критичної інфраструктури та населення України.

З початку війни європейські країни активізувалися. Франція витрачає 1,9% свого ВВП на оборону (56,65 мільярда доларів), так само як і Великобританія (2,07%, 65,77 мільярда доларів), Німеччина (1,57% ВВП, 68,08 мільярда доларів) і Польща (майже 4% ВВП, 29,1 мільярда доларів).

Європейський фонд миру (EPF) – це позабюджетний інструмент, спрямований на підвищення здатності Європейського Союзу запобігати конфліктам, будувати мир та зміцнювати міжнародну безпеку. Це також дозволяє фінансувати оперативні дії, які мають військові або оборонні наслідки в рамках Спільної зовнішньої політики та політики безпеки (СЗППБ). Нижче наводимо розбивку європейської допомоги Україні на даний момент:

  • 43 мільярди доларів фінансової та бюджетної підтримки, а також гуманітарної та екстреної допомоги.
  • 29 мільярдів доларів військової допомоги.
  • $6 млрд від EPF.
  • $18 млрд з бюджету ЄС на підтримку українських біженців.
  • $1 млрд на утримання продовольчих та гуманітарних транспортних шляхів.

Європейці можуть зробити більше, коли справа доходить до розподілу тягаря, і вони пообіцяли це зробити. Тим не менш, нам все ще потрібне лідерство США. Від цього залежить життєздатність НАТО як альянсу. Так само як і довіра до засобів стримування, що є нагальною проблемою, в той час як президент Росії Володимир Путін щодня атакує Україну і сподівається, що трансатлантична єдність похитнеться.

Не можна недооцінювати коперниканську революцію, яку пережив ЄС при створенні EPF. Це уможливило колективну підтримку України з боку ЄС та країн-членів ЄС. Частина цього фінансування пішла на форми допомоги, які ЄС звик надавати: майже 47 мільярдів доларів на фінансову та бюджетну підтримку, а також гуманітарну та екстрену допомогу. Ця підтримка має вирішальне значення, оскільки дозволяє Україні підтримувати інфраструктуру та державні послуги, такі як лікарні, школи та житло для переміщених людей. Він також забезпечує макроекономічну стабільність та допомагає відновлювати критичну інфраструктуру, зруйновану російськими атаками.

Але по-справжньому інноваційним аспектом Фонду миру є те, що він дозволяє вперше в історії ЄС спрямовувати фінансування на військову допомогу. Загалом Європа витратила $29 млрд на боєприпаси для систем протиповітряної оборони, танків Leopard та винищувачів. Це включає поставки, надані безпосередньо на двосторонній основі європейськими країнами-членами, а також безпрецедентні 6 мільярдів доларів США від EPF. Що стосується боєприпасів для України, підтримка ЄС включає 2,2 мільярда доларів США на спільну закупівлю та доставку до 1 мільйона артилерійських боєприпасів до початку 2024 року, а також додаткові 535 мільйонів доларів США для термінового посилення потужностей оборонної промисловості ЄС у виробництві боєприпасів. Складність полягає в тому, що оборонна промисловість по обидва боки Атлантики матеріалізує виробництво вкрай необхідного обладнання. Ми бачили, як європейські компанії намагаються наростити виробництво, оскільки зараз вони переходять від менших виробничих потужностей, до яких вони адаптувалися наприкінці холодної війни, до зовсім іншого стратегічного середовища в Європі після вторгнення Росії в Україну. Цей новий етап адаптації займе час: після того, як фінансування буде забезпечено, потрібно побудувати заводи та навчити працівників. Також необхідно налагодити нові ланцюжки поставок критично важливих матеріалів.

Поглиблення співпраці між ЄС і НАТО

Отже, НАТО, ЄС та країни-члени мають продемонструвати свою готовність словом і діями підтримувати Україну в довгостроковій перспективі.

У той час як НАТО має Закупівельна агенція і був важливим форумом для координації, ЄС наділений фінансовими інструментами та промисловим інструментарієм, який може стимулювати оборонну промисловість у Європі. Справді, союзники України скуповують обладнання з полиці. Але якщо вони серйозно налаштовані на надання довгострокової, рішучої підтримки Києву, європейцям доведеться розвивати ці довгострокові можливості для себе.

Безпека ЄС і НАТО взаємопов'язана. Оскільки Швеція ось-ось стане членом НАТО, 23 країни-члени Європейського Союзу також стануть членами НАТО. Приєднання Швеції до альянсу також призведе до зміцнення коридору Балтійського моря. У грудні ЄС офіційно розпочав переговори про вступ з Україною, фактично пов'язавши майбутнє Києва та союзу.

Трансатлантичний альянс стає сильнішим завдяки партнерству між ЄС і НАТО, а оборонні ініціативи ЄС сприяють трансатлантичному розподілу тягаря. НАТО є основою колективної оборони, і посилена європейська оборона доповнює її. Зміцнення обох організацій взаємно підсилює і має здійснюватися в тандемі.

У цьому контексті ідея європейського "стовпа" в НАТО – це означає, що політично та економічно сильна Європа повинна внести у взаємну безпеку такий самий військовий потенціал, як і Сполучені Штати, – буде як європейським, так і американським стратегічним інтересом.

Співпраця між ЄС і НАТО також є сферою, де ми вирішуємо глобальні проблеми, особливо коли йдеться про Китай.

Місяці і тижні, що передують саміту НАТО у Вашингтоні, мають стати нагодою для поглиблення трансатлантичної співпраці і зміцнення наших оборонних планів, оскільки ми прагнемо захистити Україну і надати їй усе необхідне обладнання і допомогу. Сильна і стабільна Європа в інтересах Сполучених Штатів.

comments powered by HyperComments